Monday, 25. March 2019, US, Beraber Bir Gelecek: Türkiye’de Yaşayan Mülteciler

ÖNEMLİ NOT:  Rezervasyon için bu linke tıklayınız. Bu etkinlik için Eventbrite üzerinden kayıt almıyoruz, sadece duyuru yapmak için kullandık. Etkinlik ücretsiz olup öncesinde  Zoom programını indirmenizi tavsiye ederiz. Bu işlem en fazla 30 saniyenizi alacaktır.
Sohbet Konusu Hakkında Bilgilendirme
Suriye'deki savaş sonrası ülkemize gelen milyonlarca kişi sonrası mülteci kavramını duymayan kalmadı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Mart ayında açıkladığı verilere göre Türkiye’de biyometrik verileriyle kayıt altına alınan geçici koruma altında 3 milyon 642 bin 738 Suriyeli var. Bazı kişiler onların ülkelerine geri dönmelerini gitmelerini istiyor, kimisi ise onlar için yardımcı olmaya çalışıyor. Her ne düşünürsek düşünelim günün sonunda gerçek değişmiyor, milyonlarca insan şu veya bu sebeplerden dolayı ülkemizde yaşıyor. Çocukları büyüyor, okullara gidiyor, yeni çocuklar dünyaya geliyor, ülkemizde iş kuranlar veya başkasının yanında çalışanlar oluyor, kısacası bir hayat akıp gidiyor. Bu haftaki Online Sohbetlerde ülkemizdeki mülteciler nerelerde ne şartlarda yaşıyorlar, günlük hayatta nelerle karşılaşıyorlar, buradaki hayata adapte olmuş durumdalar mı, orta ve uzun vadede neler yapılmalı gibi soruların cevaplarını Hayata Destek Derneğinden Ceyla Altındiş ve Çiğdem Usta Güner'den alacağız.Me Consultancy'nın katkılarıyla düzenlediğimiz bu webinarda sizlerden gelen soruları da cevaplandıracağız.
Ceyla Altındiş Hakkında Bilgi
1984 İstanbul doğumlu Ceyla Altındiş, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde eğitimini tamamladıktan sonra NTV Tarih dergisinde yazı işlerinde çalışmaya başladı. Bu kurumdaki beş senelik editörlük hayatı, Gezi döneminde son buldu. Reklam ajansları ve çeşitli yayınlar için serbest muhabir, editör, çevirmen ve metin yazarı olarak geçirdiği dönemde sivil toplum alanına Hayat Sende Derneği için gönüllü çalışarak yaklaştı. Bugünse, yine ‘hayati’ fakat başka sosyal sorunları iyileştirmeyi dert edinen Hayata Destek Derneği’nde İletişim ve Kaynak Geliştirme görevi üstleniyor.
Çiğdem Usta Hakkında Bilgi
1985 İstanbul doğumlu Çiğdem Usta, Galatasaray Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitimini tamamladıktan sonra, medya sektöründe 5 yılı aşkın süre, televizyon yayıncılığı alanında dış haberler editörü olarak görev aldı. Gazetecilik yaptığı bu dönemde Suriye Savaşı ve mülteci krizi başlıca takip ettiği konular arasında yer aldı. 2016 yılı başında insani yardım alanına geçerek, Hayata Destek Derneği’nde görev almaya başladı. Bugün derneğin kurumsal iletişim uzmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.
Rezervasyon için Ne Yapmalısınız?
Online yapılacak bu etkinliğe internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz, rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.
Online Sohbetlere Katılım Ücreti Ne Alınıyor?
Ücretsiz
Online Sohbet Nasıl Yapılıyor?
Dünyanın en iyi sistemlerinden birisi olan Zoom altyapısı kullanılarak yapılan Online Sohbetlerde yapmanız gereken tek şey  girip Zoom programını yüklemeniz olacaktır. Seminer günü, başlama saatinden 10 dakika öncesinden linke tıkladığınızda sohbetin yapılacağı sınıfa girmiş olacaksınız. 
Fiziki Seminerler Varken Neden Online Sohbete Katılmalsınız? 
Me Consultancy olarak dijital ile alakalı konularda en az 3 etkinlik düzenliyoruz ama hem farklı konularda talepler olduğundan hem de İstanbul dışında yaşadıklarından dolayı fiziki etkinliklere gelemeyenlerin de bilgiye erişmeleri için Online Sohbetler yapıyoruz. 
Online Sohbetlerde Sorularınızı Nasıl İletebilirsiniz?
Konuşmacılar dışındaki herkesin bilgisayarı ses kullanımına kapalı olduğundan ekranda Q&A (Questions & Answers) kısmında sorularınızı yazabileceksiniz. Sorularınız bizler tarafından anında görülüyor ve hızlıca sesli olarak cevap veriliyor.
Online Sohbetlerde Herkesin Bilgisayarından Gelen Sesler Yüzünden Sohbet Verimsiz Olmaz mı?
Konuşmacı hariç herkesin bilgisayarı ses kullanımına kapalı olduğundan böyle bir sorun yaşanmamaktadır. 

Beraber Bir Gelecek: Türkiye’de Yaşayan Mülteciler

Find more events around you
Get event recommendations based on your Facebook taste. Get it now!Show me the suitable events for meNot now